Jeśli miłość, to tylko … w Krakowie

14 lutego 2019

Właściwie żyjemy w czasach niełaskawych dla miłości. W czasach rozpoznanych naukowo, policzalnych i ufających jedynie bezdusznej materii. Niektórzy mawiają, że w czasach miłości zdefraudowanej, skomercjalizowanej i przedefiniowanej. Jakby nieznacznie zwietrzałej w wymiarze ogromu tego pojęcia. A jednak miłość, to jedna z ostatnich szans na ocalenie w takim świecie naszego człowieczeństwa.

Grupa krakowskich poetek podjęła się trudnego zadania, aby właśnie w tym, a nie innym świecie odważnie pisać i opowiedzieć nam o miłości. Do tego na przekór tendencjom coraz popularniejszej propagandy uniseksualnej poetki te postawiły prowokacyjną tezę, że chcą porozmawiać z nami wierszem o czymś, co nazwały stricte „miłością kobiecą”, sugerując tym samym, że istnieje zarazem i jakaś inna jej odmiana – nazwijmy ją męską, że ów podział determinują przecież jakieś tajemne i trudne do uchwycenia cechy właściwe różnicy pomiędzy kobietą, a mężczyzną, a co za tym idzie chciały się wpisać w nurt miłości odwiecznej, tej tradycyjnej, prostej, a zarazem jakże skomplikowanej. Wyszło im to całkiem nieźle.

 

12 lutego 2019 w Krakowie, we wtorek, w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką nasz oddział Związku Literatów Polskich przedstawił bardzo piękny i nastrojowy wieczór poezji autorskiej: Danuty Perier-Berskiej, Ireny Kaczmarczyk i Doroty Lorenowicz. Gościnnie w naprzemiennej recytacji wystąpiła pani Agata Bernadt z krakowskiej Piwnicy Hotelu Pod Różą znana z propagowania i rozpowszechniania poezji ze swoim znakomitym zespołem „Krakowskie Przedmieście” czym miło uświetniła ów zaczarowany wieczór. Całość poprowadziła nad wyraz sprawnie Anna Pituch-Noworolska w swej nowej, pełnej pasji, wyzwań i zaangażowania roli Prezesa Zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. To był udany wieczór.

Sądzę, że już dziś w Krakowie nazwisk tych nie trzeba nikomu polecać i przedstawiać. Mówią same za siebie. Krakowskie poetki udźwignęły ciężar zadania. Sprzeciwiły się temu światu piękna, czułą i wrażliwą poezją, która pozwoliła nam wszystkim oderwać się choć na moment od zawirowań codzienności. Usłyszeliśmy też bardzo ciekawą artystycznie różnorodność dykcji owej niesłychanej „miłości kobiecej”. Od przejmującego świadectwa tragicznej utraty w wykonaniu Danuty Perier-Berskiej, po liryczno-leśmianowskie słowa Ireny Kaczmarczyk, aż do finezyjnego opisu pewnej zwyczajności w miłości i w życiu, której mistrzynią jest od lat Dorota Lorenowicz. Ta sama miłość, ale przecież nie taka sama. Przecież jakże inna. Inny jest: aspekt, punkt widzenia, inny też krąg uczuć, aż strach pomyśleć co czai się w kobietach, kiedy porusza się te struny.

 

Nasze … nie bójmy się tu użyć tego słowa w pełni jego sensu, wymiaru u znaczenia – kobiety, znakomite Koleżanki z KO ZLP, w dodatku artystki i uznane poetki, dały przekonujące świadectwo, że miłość… przecież nigdy się nie kończy, że miłość trwa, że miłość to tak wiele jej twarzy, że miłość to po prostu uzasadnienie naszego tu bycia, życia i przemijania, i tęsknoty za nieskończonym. Powiedziały nam jeszcze coś ponad to, że miłość – to właśnie kobieta i mężczyzna – układ odwieczny, wymyślony tak, a nie inaczej. Oj, „Wiosna” nic z tego nie zrozumie… ale trudno. Zostawmy nowoczesność nowoczesności, a miłość miłości. A wiosna… niech nadchodzi…

I na koniec, dajmy się wypowiedzieć choć na moment samej poezji…

 

Kim ona jest teraz

 

Sąsiedzi mówili, że umarła za życia,

że oddała mu siebie na wieczność, z wyjątkiem oczu,

które teraz szukają obrazów wspólnie malowanych.

Na święta nie umyła okien, nawet podłogi nie przetarła,

jak mała dziewczynka chodzi po jego śladach

oszalała z bólu,

jakby ktoś żywcem amputował jej przyszłość.

Sąsiedzi mówią o niej wariatka, inni − nawiedzona,

jeszcze inni doszukują się w niej artystki.

 

Danuta Perier-Berska

 

 

Taniec

 

Jak dziś wyglądam?- pytasz w liście

W lnianej sukience z Grechutą tańczę

Czyszczę lusterko, perlę listy

Gotuję zupę z pomarańczy.

 

Sukienka pachnie tuberozą

Zerwałam ją z wiersza Juliana

I szafirowe sińce mam pod oczami

Jak leśmianowskie bratki w chwili pożegnania.

 

Od wiolonczeli gęstnieje powietrze

I walca z suknią nawet sufit tańczy

Lniana tęsknota wtula się piosenkę

w mandarynki i w pomarańcze.

 

Irena Kaczmarczyk

 

I trochę z przymrużeniem oka …

 

Zły wybór

 

Nie mogę

pomóc

wszystkim kotom

odartym z ciepłych domów,

przygarnąć

wszystkich psów

zwolnionych z wierności

i kochać

wszystkich mężczyzn

zasługujących na miłość.

(…)

Dorota Lorenowicz

 

 

Dziękujemy naszym artystkom za przyjemny wieczór. Licznie przybyłej publiczności za spędzony wspólnie czas.

 

Czas ten, oczarowany dobrą poezją jest zawsze czasem nieskończenie mistycznym, czasem zastygłym, zatrzymanym, ukradzionym temu światu na przekór wszelkim smutkom i przemijalności, a miłość … o miłości będzie jeszcze można powiedzieć bardzo, bardzo wiele, właściwie tyle, ilu napotkamy ludzi, tyle też odnajdziemy ich świadectw. Z jednym, jakże ważnym i kapryśnym zastrzeżeniem.

 

Nie każdy przecież rodzi się poetą.

Wykorzystanie zdjęć lub tekstów bez zgody autora zabronione

Projekt i realizacja: agencja interaktywna futuresystems.pl