A może nie każdy rodzi się poetą … ?

23 czerwca 2016

Mamy za sobą kolejne rozstrzygnięcie Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego. Bardzo mnie cieszy ta Nagroda – to, że jest w Polsce taki konkurs na tomik roku dla poety przed 40-tym rokiem życia. Przeglądamy większość tego, co ukazuje się w Polsce. Mamy wiele swoich kanałów dostępu. Nie jest to proste i monitorujemy różne środowiska. Oto komunikat o tegorocznych zwycięzcach. Składam serdeczne GRATULACJE i pozdrawiam wszystkich uczestników …

ZŁOTA RÓŻA DLA MIKOŁAJA WYRZYKOWSKIEGO

Już po raz trzeci Kapituła Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego wyróżniła poetę poniżej 41. roku życia, który w ubiegłym roku wydał nowy zbiór wierszy. Tym razem nagrodę nazywaną Złotą Różą otrzymał Mikołaj Wyrzykowski za tom „Wspomnienia chwili obecnej”.
Kapituła obradowała 20 czerwca br. w składzie: Aleksander Nawrocki (przewodniczący), Stanisław Grabowski (sekretarz), członkowie: Lam Quang My, Andrzej Walter i Mikołaj J. Wachowicz.
Spośród kilkudziesięciu tomików wierszy wydanych w ubiegłym roku, Kapituła nie wie, czy dotarła do wszystkich edycji, do finału zakwalifikowało się ostatecznie ośmiu twórców: Oliwia Betcher („Poza”, Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin), Klaudia N. Jaissle („Krople. Pomiędzy”, wyd. Ibis), Bartosz Konstrat („Własny holokaust”, wyd. Teatr Mały, Tychy), Agata Linek („Szept pumy”, Stalowa Wola, tłum. na jęz. ang. Aleksander Linek), Anna Maria Musz („Inkantacje”, wyd. polsko-bułgarskie, wybór i przekł. z jęz. polskiego Łyczezar Seliaszki, wyd. Simolini’94), Kacper Płusa („Wiersze na żółtym papierze”, MBP im C.K. Norwida, Świdnica), Iwona Suwała („Bardziej naga”, Arka), Mikołaj Wyrzykowski („Wspomnienia chwili obecnej”, ilustr. Ida Piotrowska)
Podczas dyskusji stwierdzono, że młody,19-stoletni poeta imponuje wyobraźnią. Umiejętnie korzysta ze środków artystycznych, co świadczy o jego dużej samoświadomości twórczej. W tomie przedstawił dłuższe utwory, nieledwie poematy, a to forma trudna i dzisiaj niemodna. W wierszach widać liczne odwołania do antyku, do kultury i sztuki. Są też odwołania do licznych podróży. Są postaci-ikony współczesnej kultury: L. Cohen, Leonardo Di Caprio, Ed Sheeran, Edith Piaf, James Joyce. We własny i oryginalny sposób udało mu się przedstawić całe zwierzęce bestiarium, jest wiele odniesień do współczesnych baśni, np. Tolkiena. Jest też próba zapisu młodzieńczych tęsknot i uniesień. Sporo refleksji wspartych ciekawą metaforą. O swoich utworach poetyckich młodziutki poeta napisał: „Wiersze, które tutaj znajdziecie, są zapisem poszukiwania prawdy i piękna. Osobistym, ale jednocześnie wykraczającym poza to co osobiste […]. Ten tomik poezji jest zapisem drogi. Niespodziewanej, krętej, pięknej”. Laureat pisze właściwie od lat szkolnych, ma na swoim koncie także kilka wydanych powieści, jest wszechstronnie utalentowany artystycznie, o mocnych zainteresowaniach humanistycznych. W tym roku rozpoczyna naukę na francuskim uniwersytecie Aix en Provence, gdzie będzie studiował literaturę współczesną.
Stypendystkami w roku szkolnym 2016/2017 zostały Justyna Jaworska z Legionowa i Urszula Wojtaś z Warszawy.

Wykorzystanie zdjęć lub tekstów bez zgody autora zabronione

Projekt i realizacja: agencja interaktywna futuresystems.pl