Po raz piąty, 11 czerwca br. zebrała się Kapituła Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego, która przyznała Złotą Różę za najciekawszą i obiecującą – jej zdaniem –książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku.
Tomików poetyckich wychodzi w kraju co roku kilkaset. Wiele z nich w małych, wręcz anonimowych wydawnictwach, z dala od dużych centrów kulturalnych, w niewielkich nakładach. Na dodatek pozbawione są na ogół jakiejkolwiek promocji. Czy warto czytać to wszystko, co nam proponują poeci? Z pewnością jest to zadanie dla wytrwałych, ale jeśli się szuka perły należy szukać jej długo i wytrwale.
Członkowie Kapituły (Aleksander Nawrocki – przewodniczący, Stanisław Grabowski – sekretarz, dr. Lam Quang My, Mikołaj J. Wachowicz, Andrzej Walter – członkowie) dotarli do kilkudziesięciu zbiorków poetyckich wydanych w 2017 roku. Z nich aż siedem, czy tylko siedem, znalazło się w ścisłym finale. Z tej siódemki, po dyskusji, wybrano laureata, właściwie laureatkę, którą okazała się Katarzyna Zwolska –Płusa, autorka tomu „Cud i Anomalia”.
Poetka (ur. 1986) jest nauczycielką języka polskiego, etyki, filozofii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie. Publikowała m.in. w „Fabulariach”, „Migotaniach”, „SZAFie”, „Dwutygodniku”, „2Miesięczniku”…
„Cud i Anomalia” to jej debiut książkowy. Członkowie Kapituły docenili oryginalny język poetycki, ciekawe użycie środków stylistycznych, ale dyskretne, bez ich podkreślania. Autorka ukazuje kondycję współczesnej kobiety, nie stroniąc od tematów trudnych czy niewygodnych. To inaczej: książka o dojrzewaniu, dorastaniu do pewnych społecznych ról, próba szukania dla siebie miejsca na ziemi. Z pozoru realistyczna, ale na pewno przeważa w niej liryzm, który uważnego czytelnika z pewnością zainteresuje. Tomik objętościowo nie jest zbyt okazały, ale ileż w nim nowych myśli i ciekawych poetyckich zdań, tylko chwalić.
Dlatego Kapituła, nagradzając autorkę, gratuluje Jej nie tylko udanego debiutu, ale i życzy, żeby pozostała wierna słowu, a wtedy czeka ją niejedna liryczna przygoda.
Konkurentami Katarzyny Zwolskiej-Płusy do Złotej Róży byli: Kamil Galus (tom „Trzęsawiska”), Marcelina Koncewicz („Przez okno”), Piotr Koprowski („Poeta osobny”), Daniel Madej („Mała epoka”), Marta Podgórniak („Zimna książka”) i Enormi Stationis (Bartosz Radomski, autor tomu „Agharta”).
Stypendyści Fundacji ARKONA im. Jarosława Zielińskiego na rok szkolny 2018/2019 to Aleksandra Smerechańska, uczennica LO im. Staszica oraz Igor Tokarzewski, tegoroczny maturzysta z LO im. A. Kamińskiego.