Wiwat Świetlicki

27 maja 2014

Dał nam przykład Świetlicki…
jaką można przyjąć postawę. Jaką powinien przyjąć poeta postawę wobec – koterii, układów, absurdów.
Jeśli tylko jest szczery wobec własnych uczuć, poszukiwań prawdy i wobec własnych Słów …

Najnowsza książka poetycka Marcina Świetlickiego „Jeden” znalazła się w dwudziestce książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2014 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2014. Podczas Warszawskich Targów Książki poinformowali o tym organizatorzy konkursów. Nieco później na profilu poety na Facebooku pojawił się taki komunikat:

ODEZWA DO NARODU
Ja, Marcin Świetlicki, poeta i wokalista polski, proszę o chwilę uwagi. Moja książka poetycka Jeden została nominowana do Nagrody NIKE, a ja WOLAŁBYM NIE. Toteż poinformowałem o tym Sekretarza Nagrody, a teraz informuję Ciebie, Narodzie. Nie chcę uczestniczyć w konkursie organizowanym przez instytucję, która wytacza procesy poetom za to, co myślą. I jest jeszcze kilka innych powodów.
Bardzo proszę o uwzględnienie w swoich główkach i serduszkach tej informacji.
Kłaniam się pięknie,
Świetlicki

Świetlicki nawiązuje w ten sposób do procesu, jaki wydawca „Gazety Wyborczej” i jeden z organizatorów Nike, firma Agora, wytoczył innemu jej laureatowi – Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Rymkiewicz nazwał redaktorów „Wyborczej” „spadkobiercami KPP” i na mocy wyroku sądu musiał za to przeprosić.
Sam Świetlicki już po raz kolejny odmawia organizatorom literackich konkursów – w 2011 odmówił przyjęcia Paszportu Polityki. Mówił wówczas:
– Jestem dumny z tego faktu. A i oni są chyba zadowoleni. Nieładnie by moje nazwisko wyglądało wśród szacownych nazwisk innych laureatów.

Panie Marcinie !!!
Brawo

Wykorzystanie zdjęć lub tekstów bez zgody autora zabronione

Projekt i realizacja: agencja interaktywna futuresystems.pl