Solidarni 2015

20 stycznia 2015

Czym różni się polskie państwo od innych państw? A może by tak uściślić to pytanie? Czym różni się państwo polskie od państw, można rzecz, z podobnymi historycznie „przejściami” i, powiedzmy, traumami? Otóż różni się ono tak: … choć jeszcze drobna dygresja – wprowadzenie …

Ogromna część obywateli danego państwa ma kredyty we frankach szwajcarskich. Swego czasu zarówno banki jak i media gorąco namawiały do ich zaciągania. Oczywiście nie chcę tu rozgrzeszać świadomie podejmowanego ryzyka, wiedzy kredytobiorców itp. … Nie w tym rzecz. Chodzi nie o obywatela, tylko o państwo, o atmosferę społeczną , o stosunek państwa do obywatela, a finalnie, tak naprawdę o … no właśnie:

Narodowy Bank Chorwacji usztywnia (sztucznie) kurs franka sprzed tej całej akcji gigantycznego wzrostu. Słowem przekaz jest taki – pomagamy ludziom, niech banki też wezmą na siebie część ciężaru katastrofy – zwłaszcza, że ich akcja kredytowa nie była taka „bez winy”. Część banków wiedziała ile ma środków we frankach, limity im się wyczerpały, a pomimo tego dalej udzielały tych (dla nich również bardzo korzystnych) kredytów, na zasadach po prostu denominacji rodzimej waluty. Podsumujmy – Chorwacja jako całość wie, co to znaczy – Solidarność. Zapewne ich Konstytucja nie jest świstkiem bez wartości. Zapewne ich patriotyzm tli się nadal, by nie powiedzieć, że płonie …

A u nas? Tytuł z rana. Onet.pl czy inna Wp.pl … Polski poseł, polskiego Sejmu: – „Widziały gały co brały!”. Pominę poziom werbalny czy elegancję tej wypowiedzi. Widzą gały, kto nami rządzi. Ale to typowy przykład jak jest w Polsce. Arogancja władzy, tumiwisizm, tak traktuje się – petenta, kierowcę, klienta, interesanta, obywatela, pacjenta, … (dopisać adekwatne). Człowiek się nie liczy. A co się liczy? W przypadku Władzy… niestety własna kieszeń, własny, wąsko pojęty interes, swój i pobratymców. Żenada. W takim kraju żyjemy. Wszelkie próby zmian ucierają nosa Doktorom Judymom i Siłaczkom wszelkiej maści … To nie ma sensu. Materiał nie jest reformowalny.

Nie mówcie mi więc – Idź, głosuj, to twój obywatelski obowiązek!

To jak mawiał Tischner – gówno prawda!

To żaden obowiązek. To przywilej i wyraz wolności, może odpowiedzialności … lecz w ramach takiego nastawienia „owych wybranych” … brak głosu jest również głosem – buntu, sprzeciwu, braku ludzi, którym można zaufać, gdyż do tych Władz w większości garną się Ci, którzy … (i tu proszę sobie dopisać…)
A że jest kilku porządnych. Cóż, pieniądz gorszy wypiera lepszy.

Widziały gały, co brały. Wot swołocz …

Wykorzystanie zdjęć lub tekstów bez zgody autora zabronione

Projekt i realizacja: agencja interaktywna futuresystems.pl